4 fígle, které na vás budou neseriózní makléři zkoušet! Buďte na ně připraveni!

O napsání toho to článku jsem dlouho přemýšlela. Jeho výsledkem totiž mohou být dva případy. Někteří si po jeho přečtení řeknou "Aha, oni jsou špatní a dobří makléři, musím si dát pozor na ty špatné, a pokud se rozhodnu prodávat přes realitní kancelář, oslovit ty dobré". (podle čeho ty dobré poznat jsem popisovala ve článku dříve). Anebo celkově negativně naladěný člověk může říct, "Vidíš, já jsem to říkal, všichni jsou šmejdi, a tahle makléřka o tom ještě píše".

Nakonec jsme se rozhodla, že článek napíšu hlavně kvůli té první skupině, které může pomoct bránit se proti těm neseriózním. Stále totiž naivně věřím, že jednou tito "realitní šmejdi" nebudou kazit jméno nám ostatním.

V České republice je v celé Evropě nejvíce realitních makléřů na obyvatele. Dle propočtů na jednoho makléře připadá 727 osob (včetně dětí a kojenců). Důvodem toho je fakt, že v ČR neexistuje zákon, který by tuto profesi upravoval. Živnost je volná, tedy pro její vykonávání je nutné splnit pouze podmínku bezúhonnosti a být starší 18 let. Do realit se tedy často pouští lidé, kteří nikde jinde neuspěli, zjednodušeně řečeno "v podstatě to může dělat každý "Jouda" odvedle".

Není se čemu divit, že kvalita služeb, které někteří podávají je tak nízká, že opravdu majitel nemovitosti to častokrát zvládne lépe.

A nyní si říkáte, jak se tito makléři mohou uživit? Když někdo odvádí nekvalitní práci, proč jim lidé svěří do prodeje svou nemovitost?

A zde je právě zakopaný pes. Tito nekvalitní makléři, aby se k vám dostali, používají nekalé praktiky, které jsou tak odporné, že běžný člověk často není schopen se bránit.

Jaké praktiky to tedy jsou?

Lístečky ve schránce

Už se vám někdy stalo, že jste si ze schránky vytáhli lísteček: "Koupím byt 3+1 v tomto domě, RK nevolat!!!!", nebo "Vykoupím jakoukoliv nemovitost, platím hotově" či "mladá rodina koupí byt do 800 000 tis, RK nevolat!"?

Mohu vám říci, že v 99 % se jedná o neseriózní makléře. S největší pravděpodobností, když na číslo uvedené na lístečku zavoláte, odehraje se jeden z mnoha scénářů, které jsou si ale velmi podobné.

Domluvíte si schůzku. Na schůzku přijde tento makléř a v horším případě to, že je makléř, ani nepřizná. Nemovitost si prohlédne a zeptá se, zda si může udělat pár fotek pro manželku, kamaráda, kolegu..... Ke konci schůzky vám řekne, že nemovitost se mu líbí a chce ji koupit, ale potřebuje, abyste mu podepsali smlouvu, že ji nikomu jinému zatím neprodáte. Poté odejde. Samozřejmě nakonec zjistíte, že koupit nechtěl a že jste mu podepsali smlouvu o zastupování a Váš byt již "visí" na internetu, samozřejmě s nekvalitními fotkami a prezentací. Jak moc kvalitně si totiž mohl Vaši nemovitost nafotit, když ji fotil jen tak mobilem pro manželku?

V lepším případě přijde na prohlídku makléř s tím, že je sice makléř, ale že zde má klienta, který chce byt vidět. Po skončení prohlídky se klient vysloví, že se mu byt líbí a chce ho koupit. Aby bylo možné obchod ale uskutečnit, musíte podepsat zprostředkovatelskou smlouvu. Po odhodu a pár dnech si to kupující opět rozmyslí a scénář pokračuje jako v předchozím případě. Nakonec zjistíte, že klient kupující nebyl klient kupující, ale druhý makléř, který přišel jen kvůli tomu, aby vás postrčil k podpisu smlouvy.

Jak se tomuto bránit? Neodpovídejte na nepodepsané lístečky ve schránce. Ano opravdu se stává, že makléř má poptávku na určitou nemovitost. Tento slušný ale nikdy nebude roznášet po okolí neadresné lístečky. Na lísteček, letáček se vždy podepíše a již od začátku se bude prezentovat jako makléř. !!!! NIKDY !!!!!! nebude brát klienta (kupujícího) na nemovitost na první prohlídku. Tím by totiž pozbývalo smyslu, proč si kupující makléře najde, aby mu nemovitost vyhledal. Tento klient má přesné požadavky, které od nemovitosti žádá a makléř pro něj dělá předvýběr. Pokud následně vaše nemovitost podmínkám klienta odpovídá, makléř s vámi podepíše zprostředkovatelskou smlouvu, kterou takto bude také nazývat a smlouva bude dle společné dohody časově omezena (např. na 14 dní). Až poté svého klienta k vám přivede. Pokud následně klient do 14 dnů nekoupí, smlouva končí a vám z ní neplynou žádné další závazky.

Já vám to budu inzerovat, ale to vás k ničemu nezavazuje

Tato praktika je mezi šmejdskými makléři velmi oblíbená. Zpočátku se vám to může zdát výhodné. On pro mne bude pracovat a nic po mě zatím nechce. Ale rozeberme si to do detailu.

Makléř zavolá na inzerát a smluví si s vámi schůzku. Většinou neřekne, že se jedná o makléře a skutečnost se dozvíte až na prohlídce. Potom vám nabídne, že pro vás mají výhodnou nabídku. Bude nemovitost inzerovat, ale nemusíte ani nic podepsat, stačí říct, že s tím souhlasíte a nechat ho nafotit pár fotek. Nebo vám dá podepsat neexkluzivní smlouvu s tím, že vás to k ničemu nezavazuje, že si stále můžete prodávat sami. Tato smlouva hodně často ani neobsahuje cenu, za kterou má nemovitost nabízet.

Nakonec když se podíváte na internet, zjistíte, že se nemovitost nabízí, ale za úplně jinou cenu, než o které jste mluvili, nebo je nabídka s tak slabou prezentací, ušitá tzv. horkou jehlou. Řeknete si no co, budu si to prodávat i sám. Jenže tato nekvalitně zpracovaná nabídka vaši nemovitost v očích kupujících poškozuje.

Většinou tuto komedii na vás zahraje makléřů více a nemovitost potom visí na jednom serveru hned několikrát, s různými popisy, častokrát protichůdnými.

Toto celkově působí na kupujícího nedůvěryhodně a fakticky to cenu nemovitosti snižuje o několik desítek procent. Jakmile se takto nemovitost proflákne, již to ve většině případů není možné vrátit zpět a vy máte buď možnost od prodeje upustit, nebo prodat s výrazně nižší cenou, než byla původní tržní.

Jak se proti tomuto bránit? Vyhnout se podepisování neexkluzivních smluv, nebo pouze ústním domluvám. Vždy je lepší podepsat exkluzivní smlouvu omezenou na určité časové období, než jakoukoli neexkluzivní. Makléři, pracující neexkluzivně, mají velký "odpad" a aby se uživili, musí nabízet mnohem větší množství nemovitostí, na jejich správu a pořádnou prezentaci poté nemají čas, tak se nakonec spokojí pouze s tím, že nemovitost inzerují. A protože vědí, že nejlepší prezentace v tomto případě neprodává, při několika nabídkách stejné nemovitosti rozhoduje cena a tak se makléři mohou přetrhnout, aby oni mohli být ti, kteří vaši nemovitost inzerují nejlevněji. Kvalitní makléř, aby se mohl prodeji nemovitosti dostatečně věnovat, má v nabídce max. 20 nemovitostí. Makléři, kteří mají nemovitostí více, potřebují již asistentku.

Inzerce ceny nemovitosti bez provize

Ač se vám může zdát, že vám to může být jedno, není to tak.

Představme si situaci, kdy zájemce přijde na prohlídku, zavolá makléři, který má nejnižší cenu a poznámky o tom, že cena je bez provize si nevšimne. Z této situace jsou pouze 4 východiska.

  • Kupující řekne "OK, zaplatím tedy více"
  • Makléř zamáčkne slzu a řekne, "nebudu si nic nárokovat"
  • Kupující bude chtít po vás slevu ve výši provize
  • Z obchodu sejde

A sami si můžete tipnout, které možnosti jsou nejpravděpodobnější? Za mne rozhodně bod 3 a 4. Co myslíte vy?

Chcete ukončit smlouvu? "Jé zrovna se objevil kupec."

I s touto praktikou se často setkávám. Ve chvíli, kdy neserióznímu makléři sdělíte, že chcete ukončit smlouvu, vzápětí přijde s tím, že má na vaši nemovitost kupce. Podepíšete rezervační smlouvu bez rezervačního poplatku s tím, že si kupec bude vyřizovat hypotéku. Uběhnou dva, tři měsíce a stále se nic neděje. Kdežto nemovitost na internetu visí stále. Nakonec si to kupec rozmyslí, ale to nevadí, protože je kupec nový. Zažila jsem případ, kdy to takto realitní makléř na klienta hrál více jak 5 měsíců. Klient nebyl s prací makléře spokojen a chtěl spolupráci ukončit a zvolit jiného makléře, nakonec po 5 měsících stejně neprodal.