Home staging

Home staging [čti houm stejdžing] je příprava nemovitosti na prodej nebo pronájem a její profesionální prezentace na realitním trhu.

Jeho cílem je zatraktivnění nemovitosti v očích potenciálních kupujících a upoutání jejich pozornosti v konkurenci ostatních prodávaných nemovitostí. 

Pokud bychom měli podstatu popsat velmi jednoduše, jedná se o uspořádání nábytku, barevné sladění interiéru, odstranění všech negativních elementů, které by mohly potencionálnímu kupujícímu ztěžovat představu, že by právě zde mohl bydlet. 

Historie Home stagingu sahá až do roku 1972, kdy se touto činností poprvé začala zabývat realitní makléřka v USA. Následně se Home staging stal běžnou součástí prodejů v Americe. Do ČR byl poprvé zaveden až kolem roku 2010. A i zde se velmi rychle stal součástí kvalitních prezentací nemovitostí. 

Všimli jste si, že prázdný prostor většinou vypadá menší a méně útulný? 

Úkolem Home stagera je upravit nemovitost tak, aby zájemci měli možnost vidět, jaký prostor se jim nabízí a dokázali si přestavit, že v něm bydlí. 

Na druhou stranu je nutné odstranit všechny věci, které by ho mohly na fotoprezentacích a při prohlídkách rušit a tím odvádět pozornost od důležitých dojmů z prodávané nemovitosti a prostoru.  

Někdo by mohl říci, vždyť dnes je taková poptávka po nemovitostech. Něco takového pro prodej nepotřebuji. 

Ano, a je to pravda. Pro prodej nepotřebujete, ale pro prodej za co nejvyšší cenu určitě Home staging potřebujete. 

Pojďme si rozebrat výhody Home stagingu

 • upravené nemovitosti se na trhu vyjímají  nad ostatními
 • zaujmou více zájemců a více zájemců znamená více peněz (možnost aukce) a menší tlak na slevu
 • působí udržovaným dojmem
 • nemovitosti vypadají lákavěji
 • upravením nemovitosti se lépe zobrazí prostor
 • pomůže zdůraznit přednosti nemovitosti
 • dle statistik bývá dosaženo vyšší prodejní ceny5 - 10 % oproti nemovitostem, kde Home staging nebyl použit

Co takový Home staging obnáší? 

 1. důkladné uklizení nemovitosti, odstranění všech osobních věcí, vyčištění prostoru od drobných věcí. Já vždy říkám "Vše co je menší než tenisový míček musí pryč"
 2. odstranění přebytečného a rušivého nábytku
 3. v ideálním případě vymalování prostor do neutrálních barev (bílá, béžová)
 4. rozmístění a uspořádání původního i nového nábytku v místnostech
 5. dodekorování květinami, lampičkami a ostatními dekoracemi
 6. profesionální nafocení

Kolik Home staging stojí? 

Home staging je nadstandardní služba, která je zpravidla poskytována v rámci klasické provize. Proto Vás jako prodávající nestojí nic. Makléř tuto službu musí však zaplatit, nebo si musí sám nakoupit vybavení a to také není levná záležitost. Obecně se ceny za home staging pohybují od 5 tis u malého bytu typu garsonka až do 30 tisíc u Home stagingu domů.  Pokud k tomu připočteme focení a natočení videoprezentace, jsou to pro makléře podstatné náklady a né každý makléř Vám je schopen tuto službu nabídnout. 

Já se Home stagingu věnuji od roku 2017 a ze statistických dat mohou posoudit, že díky provedenému Home stagingu prodávám průměrně o měsíc rychleji a s cenou o 15 % vyšší, než je průměr lokality. 

Chcete i vy mít prodávanou nemovitost kvalitně a tak dosáhnout vyšší prodejní ceny? Kontaktujte mne! Všechny možnosti probereme při nezávazné schůzce. 

Ukázky realizací

Před Home stagingem

Po Home stagingu

čerpáno z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Home_staging,  https://www.homestaging.cz/homestaging.html