5 kroků - Jak poznat dobrého makléře

Před nedávnem jsem potřebovala objednat zedníka. Protože žádného neznám, jediné, co mi zbývalo, bylo podívat se na internetu. Ve vyhledávači mi vyjelo několik zedníků. Ale jak si mezi nimi vybrat? Zcela chápu, že vy jste možná nyní ve stejné situaci s makléřem. Česká republika má nejvyšší podíl realitních makléřů na občana v celé Evropě. Na jednoho makléře připadá přibližně 650 osob (včetně dětí a novorozenců). Chápu tedy, že je v tomto množství velmi těžké se vyznat a vybrat si toho správného. Proto jsem se rozhodla sepsat pár chytrých rad, které vám možná napoví. Ať si nakonec vyberete mě, nebo některého z kolegů, vybírejte dobře.

  1. Vybírejte makléře, který svou profesi vykonává. Možná to zní zvláštně, ale je to tak. Mnoho realitních makléřů dělá tuto profesi jen tak mimochodem, na internetu najdete sotva jejich fotografii, telefon a email. Hledejte makléře, který prokazatelně svou práci dělá, má na internetu nabídku nemovitostí, vlastní internetové stránky a nabízí Vám o sobě a své práci dostatek informací.
  2. Pozor na makléře s nabídkou více jak 30 nemovitostí, u takovéhoto makléře si zjistěte, zda má asistentku, protože při takovém počtu nemovitostí se makléř nemůže dostatečně věnovat jejich prodeji. Takový makléř se potom omezuje jen na to, že nemovitosti pouze inzeruje, ale pro marketing prodeje nic víc nedělá. Tito makléři také mývají většinu nemovitostí neexkluzivně a do jejich prodeje nejsou ochotni investovat, protože tyto investice se jim nevyplatí. V konečném důsledku to vede k tomu, že Vaší nemovitost inzerují dlouho až se na internetu tzv. "proflákne" a nakonec se prodá mnohem levněji, než by se prodala s lepší prezentací a správně nastavenou cenu ihned na začátku.
  3. Jistě chcete makléře, který svou profesi umí. Stejný požadavek budete mít na svého doktora před operací. Vyberte si tedy profesionála, který Vám představí výčet alespoň některých svých prodaných nemovitostí a reference spokojených klientů. Některé mé reference si můžete přečíst zde na webu. Na další mé reference se můžete podívat pod mým profilem přímo na stránkách společnosti RE/MAX zde: (na webu se zobrazují veškeré reference, ať jsou kladné, či záporné)
  4. Každý profesionál se ve svém oboru vzdělává. Hledejte makléře, který na sobě pracuje, neustále se zlepšuje, navštěvuje kurzy a získává praxi. Makléře, který prostě umí prodávat nemovitosti. Protože i v našem oboru platí, že když dva dělají totéž, nikdy to není totéž. Každý služný makléř by vám na požádání měl přeložit certifikát o získaném vzdělání v realitách. Bohužel v realitním businessu v dnešní době není potřeba žádné vzdělání. Živnostenský list si může založit kdokoliv. Některé realitní společnosti najímají tzv. "tipaře". Jsou to lidé, kteří mají pouze úkol nabrat velké množství nemovitostí a žijí v podstatě z toho, že za každou nabranou nemovitost dostanou odměnu. Většina těchto "makléřů" vás právě bombarduje telefonáty, pokud jste se již pokusili prodávat sami. Nenechte se tedy lovit, ale sami rozhodněte, s kým budete spolupracovat.
  5. Vyberte si makléře, který vám nic nevnucuje, ale na druhou stranu vám sdělí svůj názor, pokud se s vaším neshoduje. Nakonec však rozhodnutí nechá na vás.

A v neposlední řadě hledejte makléře, který Vám rád prostě jen nezištně poradí. Chcete znát tržní cenu své nemovitosti? Potřebujete jen s něčím poradit? Dobrý makléř se pozná i podle toho, že Vám rád poradí. Zda se pak rozhodnete svěřit mu svou nemovitost do prodeje, to je pouze na Vašem uvážení.

Máte jakýkoli dotaz? Neváhejte se mě prostě zeptat. Ráda Vám pomohu.