6 tipů jak připravit nemovitost před focením

Ve své práci se zaměřuji mimo jiné na profesionální fotografie nabízených nemovitostí. Bohužel žádný fotograf nezvládne dokonalé nafocení nemovitosti, pokud bude muset fotit ošklivý interiér a nepořádek. Proto jsem se rozhodla, že sepíši krátký článek, jak nemovitost připravit před tím, než se domluvíme na focení. Zde najdete 6 tipů, jak se na focení a následně prohlídky připravit. 

1) Ukliďte 

Záměrně uvádím tento tip jako první, protože má zcela zásadní vliv na výslednou kvalitu fotografií. Ať už máte byt nebo dům, musí být před focení a hlavně také před následnými prohlídkami dokonale čistý, proto umyjte okna, vyperte záclony i závěsy, vyluxujte koberce, vytřete podlahu a utřete prach. Zvýšenou pozornost věnujte tzv. provoznímu nepořádku. Na focení musí být vše sklizené a uklizené ve skříních. 

2) Schovejte všechny nepotřebné věci

Čím méně toho v bytě necháte, tím lépe. Mysl kupujícího si pak bude představovat jakými (pro něj) krásnými předměty to tam bude moci zaplnit. Což je mnohem lepší, než kdyby si hned musel lámat hlavu nad tím, jak se nepotřebných věcí zbaví. Pokud nemovitost nevyužíváte, nechte ji vyklidit. Při předání se stejně bude muset předávat vyklizená, proto vyklizení nenechávejte až na poslední chvíli. Budete mít již alespoň klid a nemovitost se rozhodně prodá lépe. Ve vhodných případech můžeme před focením provést Home staging. Co je Home staging se dočtete ve článku zde

3) Odosobněte nemovitost

Zkuste se na Vaši nemovitost podívat jako nezaujatý kupec. Cizí člověk nechce ve svém potenciálním novém domově vidět rodinné fotografie cizích lidí, nic neříkající suvenýry z dovolených nebo trofeje ze školních let. Odstraňte proto všechny Vaše osobní věci v podobě certifkátů, přání, dárků, fotografií, suvenýrů atd. Pokud máte rádi obrazy, na schůzce se domluvíme, které z obrazů můžeme nechat a které zaději sundat. 

4) Drobné opravy a úpravy

Uvědomte si, že pár tisíc korun může zapříčinit, že svou nemovitost prodáte rychleji a mnohdy i o desítky tisíc dráž, proto zvažte, jestli neinvestovat do následujících menších úprav a oprav. Těmi mohou být např. vymalování stěn, výměna rozbitých dlaždiček v koupelně, oprava vrzajících dveří. Není nic horšího, než když zájemci při prohlídce zůstane klika v ruce, nebo nejde odemknout zámek do sklepa. Na schůzce se můžeme domluvit a zkonzultovat, které opravy mají smysl a které již na výslednou cenu nebudou mít výrazný vliv. Zdánlivě nedůležité mohou být žárovky. Nevěnovat pozornost osvětlení je základní chyba, lidé mají rádi světlé prostory, proto zkontrolujte, zda svítí všechny žárovky (i ve sklepě nebo na půdě), popřípadě je vyměňte za silnější. Více světla pak bude při prohlídkách opticky zvětšovat prostor v místnostech. 

5) Domácí mazlíčky a děti nechte na chvíli pohlídat

Ačkoliv vy nebo já máme zvířátka rádi, náklonnost ke zvířecím mazlíčkům může být u ostatních lidí odlišná. Snažte se tedy vyhnout tomu, aby bylo poznat, že v nemovitosti nějaké žijí. Není nic horšího, než když je na prohlídce cítit zápach psího pelechu, nebo kočičího záchodku. Častým problémem bývají i děti, které při prohlídce vyžadují pozornost a i když jsou běžně hodné, tak v nejnevhodnější dobru začnou zlobit. Zájemce nemá klid na prohlídku a celý dojem z nemovitosti to může zkazit. Zvířátka i děti můžete dát na hlídání ke známým nebo sousedům. Vždy bude lepší, když ukážete milovníkovi koček byt bez nich, než kočičí ráj někomu, kdo je nemusí.

6) Příprava jednotlivých místností

a) Koupelna

Koupelna je jednou z nejdůležitějších místností v domě. Po kuchyni to bývá druhá místnost, která zájemce zajímá nejvíce. Prezentaci musíme tedy věnovat velkou pozornost. Základním pravidlem je schovat všechna mýdla, šampóny, kartáčky, voňavky, ručníky atd. Důležité je vyleštit zrcadlo, či sklo sprchového koutu. Velký pozor je potřeba dát na místa, která mohou být plesnivá od vlhkosti. Např. silikon kolem vany a sprchového koutu. Pro zútulnění místnosti je možné úhledně složit ručníky do komínku, nebo srolovat a převázat mašlí.

b) Kuchyně

Odstraňte vše z kuchyňské linky, rychlovarné konvice, nože, prkénka, utěrky atd. V případě skleněných dvířek od kuchyňských skříněk dbejte na to, aby prostor ve skříňce nebyl přeplácaný a aby barevně ladil, skleničky musí být dokonale vyleštěné . Schovejte vše co máte postavené na horních skříňkách kuchyňské linky, všechny mycí prostředky a před prohlídkou dbejte na to, aby myčka nebyla přeplněna neumytého nádobí a nezapáchala.  Skliďte vše na kuchyňském stole, nebo ho vzorně prostřete. Vždy použijte čistý ideálně jednobarevný ubrus.

Před

Po úklidu

c) Obývací pokoj

Schovejte vše nepotřebné - knihy ze stolů, popelníky, lahve s alkoholem, pokud máte v obývacím pokoji knihovnu, seřaďte knihy a některé již schovejte do krabic, aby knihovna nebyla přeplněná. Zbytečně se tím tříští pozornost zájemců. Stejně postupujte s květinami, přehnané množství květin není dobré. 

Po úklidu
Po úklidu

d) Ložnice

Ustelte postele - ideálně přes ni dejte přehoz a polštářky, Pokud doma přehoz ve vhodné barvě nemáte, nezoufejte. V rámci Home stagingu postele upravíme. Ukliďte všechny věci na nočních stolcích, nenechávejte nic jiného, než lampičku.  

e) Dětský pokoj

V dětském pokoji to je podobné jako v ložnici. Ustelte postele ideálně s přehozem a schovejte co nejvíce hraček. Pracovní stůl musí být prázdný, psací potřeby schovejte do šuplíků. Zkontrolujte poličky kolem stolu. Odstraňte všechny plakáty. 

f) Chodba

Schovejte boty, kabáty, bundy atd., nechat můžete max. neosobní věci jako deštník, vyklepte rohožku, vyleštěte zrcadlo. Pokud máte na chodbě dekorace, měly by být neutrální. 

Po úklidu
Po úklidu

g) Ostatní části domu - sklep, půda, dílna, garáž atd.

Snažte se je co nejvíce vyprázdnit, pokud nemáte tyto věci kam dát, tak je aspoň zabalte do krabic a srovnejte do komínků, zajistěte, aby zde bylo dostatek světla (např. silnější žárovky)

h) Zahrada

Neméně důležité jako vnitřní uklizení prostor je poklizení zahrady. Schovejte všechno nářadí, pokliďte stavební materiál, posbírejte spadané ovoce a listí. Pokud máte zvířata, zkontrolujte a posbírejte exkrementy, protože našlápnuté hovínko může zkazit celou prohlídku a výrazně znepříjemnit život i při focení. Posekejte trávník, vytrhejte seschlé květiny a plevel, ukliďte venkovní posezení podobně jako kuchyň. 

Před
Před
Po úklidu
Po úklidu

Poslední rada na závěr. Nemovitost se takto snažte udržovat i na prohlídky, aby pak kupci nebyli zklamáni, když se přijdou podívat na vyšperkovaný dům či byt, ale aktuální stav bude jiný.